cinsel yaşam

Cinsel Yaşam

İnsanlığın devamı, insanların yeni nesiller oluşturabilme becerisine yani üremesine bağlıdır. Üreme son yıllarda laboratuar ortamlarında gerçekleştirilse de genellikle cinsel ilişki ile gerçekleşmektedir. İnsanlarda cinsel ilişkinin amacı büyük ölçüde haz almak olmasına rağmen, biyolojik açıdan üremeye yöneliktir. Bu çok güçlü ve doğuştan gelen bir istektir. Cinsiyet ve cinsellikte, kadın ve erkeklerin farklı yaklaşımları vardır. Cinsellikle ilgili ilk bilimsel çalışmalar 1938 yıllarında, Amerika’da yapılmıştır. Tek eşlilik hala tüm dünyada en yüksek ahlaki değer olarak görülmektedir. Cinsellik bireylerin yada çiftlerin sosyal davranışlarından ayrılamaz. Sosyal, dini, etik ve toplumsal etkiler kişinin cinselliğe bakış açısını etkilemektedir.

Bedensel ve zihinsel olarak kadın ve erkek birbirinden farklıdır. Çiftlerin sağlıklı, mutlu ve haz dolu beraberliklerinin olmasında, cinsel yaşam çok önemlidir. Erkekler sevgilerini gösterdiklerinde, kadınlar ön yargılarını bıraktıklarında cinsellik, her iki tarafa da haz verecektir. Cinsel ilişkinin orgazmla sonuçlanması şart değildir.

Boşalma ve orgazm oluşumu için en önemli faktörler uygun eş, uygun mekan, uygun zaman ve uygun uyarılardır. Kadınlar cinsel olarak en çok, klitoris, dış genital organlardaki dudaklar, kulak arkası, bacak iç yüzlerine dokunulduğu zaman uyarılırlar. Dokunma duyusunun yanında erkeğin güzel sözle fısıldaması işitsel duyuyu harekete geçirir. Cinsel fanteziler bu uyarılmayı destekler. Tüm kadınlar orgazm olmayı zamanla öğrenirler. Kadınlar cinsellikten haz almayı istemeli, talep etmelidirler. Haz alabilmek için kendi bedenlerini tanımalı, nelerden zevk aldığını keşfetmeli ve partnerine yol göstermelidirler. Sevişmek, hazza odaklanmak, gevşemek, anın tadını çıkarmak önemlidir.

Boşalma ve orgazm 4 evreden oluşur.

1) Cinsel istek ve uyarılma evresi: Kadınlar beş duyuları ile aldıkları uyaranlarla ve cinsel fantezilerle cinsel istek duyarlar. Memelerde ve cinsel organlarda kan akışı artar. Meme uçları dikleşir, klitoris kabarır, vajinal salgıda artma ve ıslanma meydana gelir. Vajina genişler, rahim yukarı doğru çekilir. Bu evre erkeklerdeki uyarılma evresinden daha uzundur. Yine erkeklerden farklı olarak kadınlar sadece cinsel fantezilerle uyarılmazlar. Duyular uyarılmayı sağladığı için eşin ona güzel sözler söylemesi, erojen bölgeleri (klitoris, iç dudaklar, kulak arkası, kulak memesi, bacak iç yüzeyini) okşaması önemlidir.

2) Plato evresi: Plato geniş düzlük demektir. Cinsel ilişkinin en aktif dönemidir. Bu evrede cinsel arzular doruk noktasına çıkar, klitoris daha da kabarır. Dudaklar açılır, vajina belirgin hale gelir. Ateş basması, kalp atım hızında artış olur. Bacaklarda ve kalçalarda kasılmalar olur.Kadın zihni ve bedeni cinsel ilişkiye hazırdır.

3) Boşalma ve orgazm: Rahim, vajina ve anüste eş zamanlı ritmik kasılmalar olur. Ateş basması tüm vücuttadır. Tüm bedende kasılmalar olur. Üretra (idrar yapılan borucuk) yanlarındaki bezlerden sıvı salgısı olur. Bazı araştırmalar bunu kadının boşalması olarak tanımlar. Önceki 2 evrede olan gerginlik yerini rahatlamaya bırakır. Orgazmın doruk noktasında kadının vücudu kaskatı kesilir. Kadınlar erkeklerden farklı olarak çözülme evresine geçmeyip, platoya geçerek çoklu orgazm yaşayabilirler.

4) Çözülme evresi: Önceki evrelerde gerçekleşen değişimlerin normale dönme sürecidir. Klitoris ve meme uçları hassaslaşır, ağrıya duyarlı olur. Kalp hala hızlı ama yavaşlama seyrindedir. Tüm gerginlik kaybolmuştur. Kadınlar salgılanan endorfin etkisi ile kendilerini çok iyi hissederler. Bu döngü erkeklerde de aynıdır. Kadınlar bu evreye geçmeden çoklu orgazm yaşayabilirken erkekler çözülme evresini tamalamadan (yaklaşık 30 dakika) tekrar uyarılıp orgazm olamazlar.

Orgazmın faydaları

 • Bedensel ve ruhsal iyilik hali
 • Kan akışını düzenleme, hamile kalmayı kolaylaştırma
 • Duygusal zekanın yükselmesi, zihinsel zindelik
 • Değerli ve sevilmeye layık hissi
 • Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi, ağrı eşiğinin artması
 • Rahat ve kaliteli uyku

*****Sağlıklı bir cinsel yaşamda, özgüveni artarak, vücutta salgılanan hormonlarla çift birbirine duygusal ve bedensel anlamda bağlanır ve ilişkilerinde olumlu duygu ve düşünceler pekişir.

Kadında orgazm 2 başlıkta ele alınır.

1) Klitoral orgazm: Direkt klitorisin uyarılması ile gerçekleşir.

2) Vajinal orgazm: Vajinal orgazma dolaylı klitoral orgazm da diyebiliriz.Penisin vajinaya girip çıkması sırasında klitorisin vajinayı çevreleyen kollarının uyarılması ile gerçekleşir.

Fizyolojik olarak her ikisi de aynıdır. Genelde kadınlar klitoral orgazmı kendi kendilerine keşfederler. Vajinal orgazm zamanla öğrenilir. Cinsel ilişki sırasında penis vajinadayken, klitorise yapılan uyarı ile de orgazm olabilir. Önemli olan kadının orgazm olmasıdır. Yapılan bir anket çalışmasında, kadınların % 70 i cinsel birleşme sırasında orgazm olmadıklarını ifade etmişler, aynı çalışmada %20 kadının vajinal orgazmı yaşadığı gösterilmiştir.

Klitoris ve G Noktası

Klitoris: Yunancada küçük tepe anlamına gelir. Kadınların en hassas bölgesi ve orgazmda merkezi öneme sahip bir organdır. Klitorisin alt kısmında idrar deliği, idrar deliğinin altında da vajina girişi vardır. Haz almak dışında bir görevi yoktur, erkekteki penisin, kadında karşılığıdır. Baş ve gövde kısmından oluşur. Ters V şeklindedir. 3 cm uzunluğunda, 3 mm kalınlığındadır. Baş kısmı hafif bir çıkıntı şeklindedir ve iç dudakların arasında dışarıdan bakıldığında rahatça görülür. Gövde kısmı vajinayı çepeevre sara ve dışarıdan görülmez. Sadece görüldüğü kadarıyla düğme gibi basit bir yapı değildir. Uyarılma sırasında başı gibi gövdede kabarıp, sertleşerek vajinanın içindeki penisi sarar.

G Noktası: G noktası az bilinen, vajinanın en duyarlı bölgesidir. Kadınlarda memeler, meme uçları, iç dudakları, klitoris ve G noktası erojen bölgelerdir. 1944 yılında Amerikalı Dr. Ernest Grafenberg tarafından keşfedilmiştir ve adı geçen doktorun soyadının baş harfiyle anılır. Vajinanın girişinden 5 cm kadar içerisinde, idrar torbası hizasında, vajina ön duvarında bulunur. Bazı araştırmacılar vajina girişinden 1 – 2 cm içerde olduğu görüşündedirler. G noktası birkaç cm büyüklüğündedir. Cinsel ilişki sırasında protein içeren salgısı olur. Cinsel ilişki öcesinde ve sırasında uyarılması kaliteli orgazmı sağlar. Ancak orgazmda birincil derecede önemli bir bölge değildir.

Erkekte anüsün 3 – 5 cm içinde, penis ile anüs arasında ki bölge G noktasıdır. Bazı erkekler sadece bu bölgenin uyarımı ile orgazm olabilirler.

Cinsellikle İlgili Yanlış Bilgiler

 • Cinsellik hakkında konuşmak ve düşünmek ayıptır. Ne yazık ki çoğu toplumda cinsellikle ilgili konuşmalar, düşünceler ayıp, yasak, günah gibi olumsuz kavaramlarla anılır. Çiftlerin cinsellikle ilgili konuşmaları, duygu ve düşüncelerini paylaşmaları, beklentilerini iletmeleri çok önemlidir. Cinsel işlev bozukluklarının çoğunda etken, yanlış cinsel bilgilerdir. Bir beraberlik başladığında, çiftlerin cinsel bilgi için bir uzmanla görüşmeleri çok faydalı olacaktır. Cinsel bilgilerin bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından alınması, kızlık zarı ile ilgili doğru bilgilendirme ve muayene olmayı da sağlar. Hamilelik istenmiyorsa çifte yönelik doğum kontrol yönteminin belirlenmesi de cinselliğin özgürce yaşanmasında etkilidir. Hamile kalma korkusu yaşayan bir kadının, gevşemesi ve hissetmesi oldukça güçtür.
 • Sevişme sonunda orgazm olmalıdır. Yanlış, İyi bir sevişme eşlerin karşılıklı istekleri ve karşılıklı haz almalarına dayanır. Sevişme sonunda orgazm olmama, sevişmenin kötü olduğu anlamına gelmez. Tam tersi orgazm olmaya odaklanan bir çift dokunmanın ve duygusal yakınlaşmanın verdiği hazzı yaşayamaz.
 • Çiftler birlikte orgazm olmalıdır. Yanlış. Fizyolojik olarak kadın erkekten daha geç uyarılır. Cinsel ilişki sırasında kadında klitoral uyarı olmazsa orgazm olmayabilir. Birlikte orgazm olmak iyi bir cinsel ilişki için zorunlu değildir.
 • Erkek sertleştiği zaman cinsel ilişki olmalıdır. Yanlış, erkekde uyarılma daha çabuk olur. Bu süreçte kadın uyarılmadı ise vajinada ıslaklık gerçekleşmez ve ilişki kadında ağrıya neden olur. Sertleşme geçse de erkeğin tekrar uyarılması ve sertleşmesi mümkündür. Önemli olan hazzın birlikte yaşanması ve kadının bedeni hazır olduğunda cinsel birleşmenin gerçekleşmesidir.
 • Kadının vajinal orgazm olması erkeğin başarılı olduğunu gösterir. Yanlış. Vajinal orgazm doğuştan olan bir içgüdü değildir. Erkeğin vajinal boşalmada etkisi yok denecek kadar azdır. Vajinal orgazm, dolaylı klitoral orgazmdır. Kadın cinsel birleşme sırasında zamanla ritmini ayalayarak, G noktasını keşfederek vajinal orgazmı öğrenecektir. Mutlu bir cinsel yaşam için vajinal orgazmı öğrenmek ve yaşamak şart değildir. Her iki orgazmın klitoral orgazm (direkt ve dolaylı) olduğunu unutmayınız.
 • Erkekte penis boyu çok önemlidir. Ne yazık ki bu konu pek çok erkeğin takıntısıdır. Penis boyunun 10 – 18 cm arası olması normaldir. Genellikle penis boyu 14 cm dir. Kadın vajinasının sadece girişteki 1/3 kısmı uyarı alır. Penis boyu ve cinsel performans arasında bir ilişki yoktur. Çiftler birbirinin arzu ve beklentilerine değer verirlerse, sağlıklı bir cinsel birliktelik gerçekleşir.
 • İlk cinsel ilişkide kadın acı çeker ve kanama olur. Kanamazsa bakire değildir. Kadın cinsel ilişki sırasında yeterince uyarılmışsa ne ilkinde, nede sonrakilerde ağrı ve acı olmaz. Uyarılma esnasında nasıl vajina genişliyorsa, vajinanın girişindeki kızlık zarı da esner ve açılır. Kanama olmaması beklenen bir durumdur, bakire olmadığı anlamına gelmez. Kanama olsa da genelde çamaşıra bulaşan bir sıvı gibidir. Çok olan kanamalar genellikle cinsel uyarı yeterince olmadan gerçekleşen ilişkilerde olmaktadır. Bu, istenen ve beklenen bir durum değildir.
 • Mastürbasyon zaralıdır, kızlık zarı bozulabilir. Kişinin kendini cinsel doyuma ulaştırması aşırıya kaçılmadığı ve cinsel ilişkiye tercih edilmediği sürece zararlı değildir. Klitoris uyarısı ile gerçekleştirildiği, vajinaya bir alet yada parmak sokulmadan yapılırsa kızlık zarına zarar vermez.
 • Mastürbasyon cinsel isteği azaltır. Toplumumuzda zararlı ve günah olarak kabul gören mastürbasyon, kadının kendi bedenini tanıması ve cinselliği yaşamsına yardım etmesi nedeniyle doğal bir süreçtir. Kadın olmanın aşamalarındandır. Pek çok cinsel işlev bozukluğunda tedavi aşamalarında mastürbasyon vardır. Cinsel isteği ve cinsel gücü azaltmaz.
 • Hamilelikte cinsel ilişki yasaktır, bebeğe zarar verir. Kadınların hamile kalmaları, onlarda bedensel ve duygusal anlamda hassas olmalarına neden olur. Eşleri tarafından arzulanmak hoşlarına gidebilir. Hamilelikte riskli bir durum söz konusu değilse cinsel ilişki ve orgazm yasaklanmaz. Bebek kuvvetli 2 zar ve rahim ağzındaki tıkaçla korunduğundan, vajinaya boşalma olsa da meni bebeğe zarar vermez. Genellikle hamilelerde 32 haftaya kadar cinsel ilişki serbesttir. Hamilelikte cinselliği, çiftler birbiriyle konuşarak nasıl rahat ediyorlarsa öyle yaşamalıdırlar.
 • Adet döneminde cinsel ilişki olmamalıdır. Adet dönemi kadın için enfeksiyon kapmaya hassas bir dönemdir. Cinsel ilişki olabilir ancak erkeğin prezervatif kullanması enfeksiyon riskini azaltır.

*****Kadınlar ve erkekler ve de toplum, cinsellikle ilgili ön yargılardan arınmalıdır. Bu ön yargılar ve yanlış anlamalar ne yazık ki cinsel işlev bozukluklarına neden olmaktadır.

*****Sevişmek, hazza odaklanmak, gevşemek , anın tadını çıkarmak önemlidir.