Emzirirken Hamile Kalmak

Doğum sonrası ideal olan etkili bir korunma yöntemi uygulayarak gebelikten korunmaktır. Ancak etkili bir korunma yöntemi uygulayın yada uygulamayın, daha ilk bebeğinizi emzirirken gebelik ihtimalini göz ardı etmeyin.2 gebelik arasında en az 2 yıl olması hem annenin toparlanması için gerekli bir süre, hem de bebeğin anne sütü alması ve doya doya annesi ile zaman geçirmesini gerektiren bir süre olarak kabul ediliyor.Bebeklerin 2 yaşına kadar anne sütü almaları önerildiğinden, emzirirken gebe kalma ihtimali kadınlarda artmaktadır. Emzirme döneminde yükselen prolaktin hormonu evet doğurganlığı azaltıp, gebe kalmayı engelleyebilir.Halk arasında süt koruması olarak bilinen bu durum kısmen doğru olsa da güvenilir bir korunma şekli olarak kabul edilemez.Etkili korunma yöntemleri olan kondom, rahim içi araç(spiral) yada hormonal yöntemlerden birini kullanan emziren kadınlar da nadiren gebe kalabilirler. Emzirirken gebelik oldu ise, bebeğinizi sütten kesip kesmeyeceğinize doktorunuzla birlikte karar vermelisiniz.Ama genel olarak bilinmesi gerekenler hakkında soru cevap şeklinde bilgi vermek istedim.

Emzirmek Gebe Kalmayı Engeller Mi?

Emzirme döneminde adet görülmüyorsa yumurtlama olmuyordur ve gebelik ihtimali çok azdır.Halk arasında süt koruması olarak bilinen bu durumda nadir de olsa yumurtlama ve gebe kalma ihtimali vardır.Kondom, rahim içi araç yada hormonal yöntemlerden biri ile gebelikten korunmalısınız.

Önerilen Yazımız:  Yaz Aylarında, Yaz Mevsiminde Gebelik

Emzirirken Gebe Kalmanın Belirtileri Nelerdir?

  • Gebeliğin en belirgin belirtisi adet gecikmesidir.Ancak emzirirken adet görmeyen kadınlar

için bu belirti beklenemez.

  • Halsizlik, yorgunluk gibi şikayetler
  • Bulantı, ağızda tat değişikliği
  • Göğüslerde hassasiyet

Emzirirken bu belirtileriniz varsa gebe olup olmadığınız muayene yada ilişkiden 12 gün ve sonrasında kanda yapılan gebelik testi ile anlaşılır.

Emzirirken Gebe Kalmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Uluslar arası emzirme kurulu olan La Leche League’e göre gebe iken emzirmek güvenli ve sağlıklıdır, bebeğe zarar vermez.

Emzirirken Gebelik Olursa Sütün Tadı Değişir Mi?

Gebelik olduğunda sütün protein miktarı artıp, şeker oranı azaldığı için haliyle sütün tadı değişir.Bu değişikliği bazı bebekler kabul eder, bazılarında ise tat değişikliği meme reddine neden olabilir.Halk arasında süt zehirler olarak tanımlanan sütün değişikliği zehirleyici değildir.

Emzirirken Gebe Kalmak Sütü Azaltır Mı?

Bazı kadınlarda sütün azaldığı gözlense de  bunu ispatlayan bir bilimsel çalışma bulunmamaktadır.

Gebelikte Emzirmeye Devam Etmek, Düşük Ve Erken Doğuma Neden Olur Mu?

 Emzirme oksitosin hormonu salınımını artırır.Oksitosin hormaonu rahim kasılmasına neden olan bir hormon olduğu için emziren gebelerin düşük, erken doğum yapabileceği mantıklı gibi görünse de, yapılan araştırmalar gebelikte emziren annelerin düşük ve erken doğum yapmadığını göstermiştir.Gebede kasılma, kanama, ağrı gibi problemler varsa, erken doğum, düşük hikayesi varsa, gebe aşırı kilo veriyorsa emzirme bırakılmalıdır.Yani gebelikte emzirme kararı doktorla birlikte alınmalıdır.

Emzirirken Gebelik Olduğunda, Doğum Sonrası Her İki Bebek Emzirilebilir Mi?

Gebelik sonrası annenin iki farklı yaşta ki bebeğini emzirmesi mümkündür.Annenin farklı yaşta ki 2 bebeğini emzirmesi tandem emzirme olarak adlandırılır.Tandem emzirme zararlı değildir, ancak bu konu ile ilgili yeterli çalışma yoktur.

Emzirirken Gebe Kalan Kadınlara Tavsiyeler

Emzirme sürecinde gebe annelerin özellikle beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir.Emziren anneler bol lifli sebze, meyve, tahıllar, kalsiyum ve proteinden zengin bir diyetle beslenmeliler.Vitamin ve mineral desteğine ihtiyaç olabilir.İlk 3 ayda normal beslenmeye ek 150 kcal/gün, 2. ve 3. 3 ayda  günlük beslenmeye 300 kcal/gün eklenmelidir.Bebek sadece anne sütü ile besleniyorsa her gün fazladan 600 kcal/gün alınmalıdır.Gebelikte ayrıca demir ihtiyacı artar, demir desteğinin ilaç olarak alınması önemlidir.Emziren gebelerin demir desteği almaları hem emzirdikleri bebek hem de cenin için gereklidir.Dünya sağlık örgütü gebelikte ve emzirme döneminde 400 mikrogram folik asit önermektedir.Folik asit gebelik öncesi ve ilk 3 ayda kullanıldığında, bebeklerde sinir sistemi ile ilgili bazı hastalıkları önler.Kalsium içeren süt, yoğurt, peynir, somon gibi gıdaların tüketimine önem verilmelidir.

Yeterince su tüketilmeli, günde en az 2 litre su içilmelidir.

Gebelik sürecinde emzirmek, normal gebelikten daha çok enerji sarfetmeye neden olduğundan yorgunluk olacaktır.Dinlenme ve yeterli uyku uyumaya zaman ayrılmalı, ailenin diğer üyeleri bu konuda emziren gebe anneye destek olmalıdır.

Önerilen Yazımız:  Tüp Bebek Tedavisi Ankara

Gebelik ve emzirme boyunca anne, hem kadın doğum uzmanı hem de çocuk doktoru ile işbirliği halinde olmalıdır.Gerekli özen gösterildiğinde sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek mümkündür.

Bir önceki yazımız olan KAÇ HAFTALIK HAMİLEYİM? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.