Kaç Haftalık Hamileyim?

En sık aldığım sorulardan biri de kaç haftalık, kaç aylık hamileyim? Gebe olduğunuzu öğrendiğinizde biliyorum ki en çok aklınıza takılan soru kaç haftalık, kaç aylık hamileyim? Öncelikle gebeliğinizi tebrik ediyor, bu heyecanlı ve keyifli süreçte size bilgi vermeye çalışıyorum. Biz doktorlar gebelik takvimini tıbbi olarak hafta hesabıyla oluşturduğumuz için, sizlerin de aylık olarak değil, haftalık olarak gebeliğinizi hesaplamanız gerekir.

Öncelikle bilmenizi isterim ki biz kadın doğum hekimleri gebelik haftalarını ilişki gününüz, döllenme gününe göre değil, son adet tarihinizin ilk gününe göre hesaplıyoruz. Döllenme tarihi genellikle adetinizin ilk gününden itibaren saydığınızda 15. güne denk gelir, yani adet gününden sperm ve yumurtanın döllenme gününe kadar gebe değilsiniz.Son adet tarihinizin ilk gününden itibaren hesaplama yapabilir, yada pek çok sitede yer alan hesaplama alanlarına son adet tarihinizi yazarak gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz. Kanda yapılan gebelik testlerinin sonuçlarının yanında, çıkan değere göre referans aralıklarında hafta ibareleri mevcuttur, ancak bu referans aralıkları çok geniş bir aralığı gösterdiğinden anlamlı değildir, itibar etmeyiniz, kan değerlerinize göre gebelik haftası hesabı yapmayınız.

  • Adetler düzensiz ise
  • Son adet tarihinizi hatırlamıyor, yada yanlış hatırlıyorsanız
  • Gebelik için yumurtlama destekleyici tedavi aldınız, yada tüp bebek yapıldı ise

Son adet tarihinize göre yapılan hesaplamalar doğru bilgi vermeyecektir.

Böyle durumlarda size kaç haftalık gebe olduğunuzu, ne zaman doğum yapacağınızı doktorunuz ultrasonografik ölçümlere göre hesaplar, bilgi verir.

Biliniz ki

  • Gebeliğin en belirgin belirtisi adet gecikmesidir.
  • Adetiniz 1 hafta geciktikten sonra, yani gebeliğiniz 5 hafta olduğunda, gebelik kesesi ultrasonda görülebilir.
  • Kanda gebelik testi olan bHCG değeri beklenen adetten 1 hafta önce, yada ilişkiden 12 gün ve sonrası gebe olduğunuzu gösterir. Daha erken test yaptırmayınız. İdrar testleri de aynı sürede sonuç vermekle beraber, idrar testlerinde yanılma payı vardır.

Gebelik haftanızı

https://www.guzinbasci.com/hafta-hafta-gebelik-takibi/  tıklayarak öğrenebilir, gebelik haftanıza ait bilgilere ulaşabilir, ayrıntılı bilgi için 0312 287 7079 u arayabilir, 0312 287 70 79 a whatsapptan yazabilirsiniz.Tüm gebelerin sağlıkla bebeklerini kucaklamalarını dilerim.

gibi durumlar, anne adaylarının hamilelik haftalarında sapmalara neden olabilmektedir.

Önerilen Yazımız:  Gebelikte nar düşüğe neden olur mu?

Bu gibi durumlarda en doğru olanı, kadın doğum uzmanınızın ultrason ölçümleri gerçekleştirmek suretiyle hamilelik haftasını tespit etmesi olacaktır. Doktorunuz, her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için genellikle randevularınızda idrar testi, kan testi, ve smear testi isteyebilecektir.

Ayrıca

  • Ceninlerin kalp atışlarının ilk duyulduğu tarih (ki genelde 9. ila 12. hafta arası gerçekleşir),
  • Bebeğinizin hareketlerini ilk hissettiğiniz tarih (ki bu da genelde 16. ila 22. hafta arası gerçekleşir),
  • Doktorunuz tarafından gerçekleştirilen dip/uterus ölçümleri, ve dibin göbeğe ulaşma tarihi (bu yaklaşık 20. haftada gerçekleşir),

hamilelik takviminizin ne derece gerçeğe yakın olduğu hakkında size önemli ipuçları verecektir. Sizlerde gebelik hesaplama aracımızı kullanarak meraklarınızı giderebilirsiniz.

Sizlere sağlıklı ve mutlu bir hamilelik temenni ediyor, bu keyifli yolculuğunuzun sonunda bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza almanızı diliyoruz.

Bir önceki yazımız olan Gebelik Haftaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.