Vajinismusda Sık Sorulanlar

3 YILDIR EVLİYİM. CİNSEL İLİŞKİ KURMAK İÇİN UYGUN ŞEKİLDE YAKINLAŞIYORUZ AMA İLİŞKİ OLMUYOR. BEN VAJİNİSMUS MUYUM?

İlişki kuramamak her zaman vajinismus tanısı koydurmaz. Kızlık zarında anatomik farklılıklar, vajina girişinde olan bazı hastalıklar, erkekte erken boşalma, sertleşme problemleri olması da cinsel ilişkiyi etkiler. En doğru tanı bu konuda deneyimli bir jinekoloğa muayene olmanızla konur.

ZATEN AĞRI, ACI DUYUYORUM NASIL MUAYENE OLACAĞIM.

Kızlık zarı muayenesinde sizden istenen sadece bacaklarınızı açmanızdır. Öncesinde doktorunuzla görüşmeniz, karşılıklı konuşmanız sizde güven duygusunu oluşturacaktır. Sonrasında muayene masasında bacaklarınızı açmanızı istiyoruz. Işık altında küçük dudakları yana açarak kızlık zarı ve vajina girişini gözlemliyoruz. Bu muayeneden önce maket üzerinde ne yapacağımızı anlatıyoruz. Muayeneye eşiniz de eşlik edebilir.

KIZLIK ZARI MUAYENESİNDE BEKARETİM BOZULUR MU?

Böyle bir durum olmaz. Kızlık zarı vajen gibi esnek bir dokudur. Tedavi aşamalarında esneyecektir.

KIZLIK ZARIM KANAR MI? KANAMASINDAN, YIRTILMASINDAN ÇOK KORKUYORUM.

Anatomik bir farklılık varsa cerrahi olarak müdahele gerekir. Anotomik olarak normalse vajen gibi esnek olan kızlık zarı, tedavi aşamasında kanamaz. Doğal olarak cinsel ilişkide kadın uyarılmış, penis doğru zamanlamayla vajinaya girmişse kızlık zarı kanamaz. Cinsel ilişkide kanamanın olduğu durumlar genellikle kadında cinsel uyarılmanın olmadığı, ıslaklık ve salgıların olmadığı durumda olan birlikteliklerdir. Kız çocukları yetiştirilirken anlatılan korkutucu hikayeler ne yazık ki bu duruma neden oluyor. İlk cinsel birlikteliğinin çok ağrılı olduğunu anlatan kadınlar da ne yazık ki ıslaklık, cinsel haz olmadan ilişkiye girmiş kadınlardır.

EŞİM DİYOR Kİ SANKİ BİR DUVAR VAR, İÇERİ GİRMEK MÜMKÜN DEĞİL.

Vajinayı çevreleyen kasların istemsiz kasılması sonucu olan vajinismusta tamamen kapalı, duvar söylemleri gerçeği yansıtmaz. Vajina girişindeki kızlık zarının ortasında büyükçe bir delik vardır ve adet kanaması dışarı akar. Vajen kasları tecavüze uğrayan kadınlarda da kasılıyor. Ama karşı taraf zorladığı için ilişki gerçekleşiyor. Vajinismuslu kadınların eşleri genellikle anlayışlı ve sabırlıdır. Cinsel ilişki mutlu bir evlilik için gereklidir. Cinsel ilişki karşılıklı haz alıp haz verme eylemidir.

KENDİMİ SUÇLU HİSSEDİYORUM. TEDAVİYE YALNIZ GELSEM OLUR MU?

Vajinismus kadının sorunu değil çiftin sorunudur. Bazen vajinismusta partner sorunu vardır. Görüşme aşamasında, muayene ve tedavide eşinizle birlikte gelmelisiniz.

BEKARIM. HİÇ CİNSEL DENEYİMİM OLMADI. DOKTORUM SEN VAJİNİSMUS OLABİLİRSİN, TEDAVİ OL DEDİ. NASIL TEDAVİ OLACAĞIM?

Vajinismus vajinaya penis, tampon, fitil gibi bir cisim girilmesine izin verilememe durumudur. Kadın vajina kaslarını kasarak girişe izin vermez. Öncesinde tanı koymak mümkün değildir. Telaşlanmayınız. Cinsel birlikteliğiniz olmadan partnerinizle birlikte başvurmanızda muayene ve cinsel danışmanlık almanızı tavsiye ederim.

DOKTORA MUAYENE OLDUM. SENİN VAJİNAN DAR DEDİ. ONDAN MI İLİŞKİYE İZİN VERMİYORUM?

Vajina bir penisi içine alabilecek ve bir bebeğin doğmasına izin verecek kadar esnek bir organdır. Vajina dar ifadesi gerçeği yansıtmaz. Vajinismus tedavisinde tecrübeli bir jinekoloğa muayene olmanızda fayda var.

İLAÇLA YADA UYUYARAK CİNSEL İLİŞKİM OLSA DÜZELECEĞİMİ DÜŞÜNÜYORUM

İlaçla uyuşturmak, uyutarak cinsel ilişki, anatomik problem olmadan kızlık zarına yapılan cerrahi müdahele, botoksla pelvik kasların felç edilmesi vajinismus tedavisinde yeri olmayan uygulamalardır. Kesinlikle önermiyoruz. Kadının uyutulması ile sağlanan cinsel birleşme tecavüzdür. Cinsel birleşme hem kadına hem de erkeğe haz vermelidir.

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ OLMADAN GEBE KALDIM. ÇOK ŞAŞKINIM. NASIL TEDAVİ OLACAĞIM?

Kızlık zarı vajen girişini tamamen kapatmaz. Erkeğin spermleri vajina ağzından ilerleyerek yumurtayı döller ve gebelik olur. Vajinismus tedavisi, gebelikte de yapılabilir. Bebeğe bir sakıncası yoktur.

VAJİNİSMUSUM VE GEBEYİM. ANESTEZİ İLE VE NORMAL DOĞUM YAPARSAM TEDAVİ OLMUŞ OLUR MUYUM?

Vajinismus tedavisi olmadan gebe kalındığında hızla vajinismus tedavisi planlanmalıdır. Çünkü vajinismus tedavisi sadece cinsel birlikteliği sağlamak için değil, kadının jinekolojik muayenesi için de gereklidir. Hem gebelikte hem de doğum eylemi sırasında vajinal muayeneler yapılacağından, buna hazır olmayan bir kadının zorlanması vajinismusu pekiştirir. Tedaviyi güçleştirir. Tedavi edilen vajinismuslu kadınlar tabii ki vajinal doğum yapabilirler. Sezaryen tıbbi bir gereklilik varsa uygulanır.

VAJİNİSMUSA EŞİMLE ALIŞTIK. AMA BEBEK İSTİYORUZ. AŞILAMA YADA TÜP BEBEK YAPTIRIRSAK BAŞARI ŞANSIMIZ NE OLUR?

Doğal yollarla gebe kalma şansınız aşılamadan daha fazladır. Gebelik olsa da hem gebelik takibinde, doğumda, hem de kadın sağlığını değerlendirmek için vajinal muayeneler gerekli olduğundan kesinlikle önerilmez. Aşılama ve tüp bebek tıbbi bir gereklilik varsa uygulanmalıdır.