vajinismus kegel egzersizi

Kegel Egzersizleri

Kadınlarda mesane kontrolünü sağlamak, idrar kaçırmayı engellemek için pelvik kasları güçlendirmek amacıyla geliştirilmiştir. Dr. Arnold Kegel tarafından geliştirildiği için KEGEL adıyla adlandırılır. Bu egzersizler cinsel yaşam, gebelik, menopoz öncesi ve sırasında tavsiye edilir.

Kadınlarda kegel egzersizisi, vajinismus, ağrılı cinsel ilişki, idrar kaçırma, mesane sarkması gibi durumlarda etkilidir.

Erkeklerde de penis sertleşmesi üzerinde olumlu etkileri vardır.

Kegel egzersizi vajinismus tedavisinde çok önemli bir yer tutar.

Pelvik taban kasları idrar yaparken, cinsel ilişki sırasında ve dışkılama yaparken istemli olarak kontrol edilen kaslardır. İdrar deliği, vajina ve anusu 8 şeklinde sarar. Bu istemli çalışan kaslar ne yazık ki vajinismusu olan kadınlarda refleks olarak yani istemsiz kasılır ve vajinayı kapatır.

Vajinismus tedavisinde temel prensip kişinin bu kasları bilinçli olarak kasıp gevşetmesini sağlamak, koşullu refleksi ortadan kaldırarak istemsiz kasılmaları engellemektir.

Kegel Egzersizi nasıl yapılır?

Pelvik kaslar en iyi tuvalette, idrar yaparken keşfedilir. İdrar yaparken idrarı durdurduğunuzda çalışan kaslar pelvik kaslardır. Bu hareketi birkaç kez yapmak doğru kası kullandığınızı gösterir. Bu esnada karın ve uyluk kaslarınız kasılmamalıdır. Kasların nasıl kontrol edildiği, tuvalette idrar yaparken keşfedilir ancak egzersizler bundan sonra rahat olduğunuz bir mekanda yapılmalıdır. Kegel egzersizi yaptığınız dışarıdan anlaşılmaz. Kas kontrolünü iyi sağlamak, yani kası refleks olarak değil bilinçli kasıp gevşetmek için biraz çalışmalısınız. Pelvik kasları nefes alırken 3 – 5 saniye kasın, 3 – 5 saniye kasılı olarak, nefesiniz tutulmuş halde bekleyin. Sonra nefes vererek yavaşca gevşetin. Tekrar kasarak 3 – 5 saniye pelvik kaslarını kasılı tutun. Sonra gevşeyin. Yani vajinanın açılmasını sağlayan pelvik kasların kontrolü bilinçli olsun. Bu egzersizi günde en az 1 set 10 kez olacak şekilde, 10 set yapmanızda fayda var. Bu eğitimde odaklanma ve gevşeme önemlidir. Egzersizleri yaparken vajinismuslu kadınlar yatağa uzanıp bir ayna ile cinsel organlarını izleyebilirler. Ayna ile kasıp gevşemeyi gözlemleyebilir. Cinsel ilişki öğrenildikten sonda penis vajinadayken pelvik kasları kasmak haz verir. Penisin vajinada kalması, vajinanın kasılıp penisi tutması (kilitlenme) hurafedir. Böyle bir durum insanlarda olmaz.