Hamilelikte Adet Kanaması

Hamilelikte Adet Kanaması

  • Hamilelikte adet kanaması olur mu?
  • Korunmasız ilişkim oldu, sonrasında 2 kez adet oldum, yine de hamile olabilir miyim?
  • İnternette hamile olanlarda adet kanaması olabilir yazıyor, doğru mu? 

Gibi pek çok soru alıyorum. Konuyla ilgili ayrıntılı yazmak istedim.

Kadınlar yumurtlama döneminde cinsel ilişki kurduklarında döllenme olur, döllenen yumurta döl yatağına yerleşir ve gebelik olur ise, dökülerek adet kanamasına neden olan döl yatağı kalınlaşır, dökülmez ve adet kanaması olmaz. Adet gecikmesi hamileliğin en belirgin belirtisidir.

O halde hamilelikte adet kanaması olamaz.

Hamilelikte adet kanaması olur mu?

Yukarıda bahsettiğim gibi hamilelikte adet kanaması olmaz. Ancak hamile olup kanaması olan pek çok kadın olabilir. Bunlardan en sık yaşanan döllenen yumurtanın rahim duvarına tutunurken yaptığı doku harabiyetine bağlı olan yerleşme kanaması, implantasyon kanaması denilen halk arasında üstüne adet görme olarak bilinen kanamadır. Yerleşme kanaması adet günü olmaz ve adet miktarından çok daha azdır, beklene adetten genellikle 7-8 gün önce dir.  Yerleşme kanaması ile ilgili bilgilere https://www. guzinbasci. com/yerlesme-kanamasi/ ulaşabilirsiniz.

Hamilelikte kanama olması ne anlama gelir?

Hamile bir kadında kanama gebelikle ilgili olabildiği gibi gebelik dışında ki nedenlerden de olabilir. Bir kadın hamile ve adet olur gibi kanıyorsa bu durum hamilelikte adet görme olarak değil düşük tehdidi olarak tanımlanır.

Hamileliğin başlangıcında neden kanama olur?

Gibi gebelikle ilgili nedenlerden olabildiği gibi

Gibi gebelikle ilgili olmayan nedenlerden de kaynaklanabilir.

Hamile kadınlar her ay düzenli adet görürler mi?

Birçok kadın hamile olduğu halde hamilelikle ilgili yaşadığı kanamaları adet kanaması olarak algılar ve hamileliğin farkına varmaz. Hamilelikte adet kanaması olmaz. Tesadüfen kanama adet dönemine denk gelmiş olabilir, bu tamamen tesadüftür.

Hamile bir kadında kanama oluyorsa mutlaka muayene olmalıdır. Kanamanın nedeni yerleşme kanaması, düşük tehdidi, yara, polip, enfeksiyon gibi sadece takip yada tedavi ile iyileşebilecek bir nedenden kaynaklandığı gibi, dış gebelik, ölü gebelik, boş gebelik, kimyasal gebelik gibi sağlıksız bir gebeliğin işareti de olabilir. Özellikle dış gebelik, erken tanı konularak tedavi edilmesi gereken, iç kanamaya neden olarak kadının hayatını tehdit eden önemli bir durumdur.

Her zamankinden farklı adet gören, yada normal adet görse de bulantı, kusma, kasık ağrısı, memelerde hassasiyet gibi hamilelik belirtisi hisseden kadınların da muayene olmaları gerekir.

Normal adet görmek hamilelik yoktur anlamına gelir mi?

Her zaman ki gibi adet gören kadın hamile değildir. Ancak adeti az oldu ise, gecikerek oldu ise, adetle birlikte bulantı, memelerde hassasiyet, kasık ağrısı gibi şikayetler varsa hamilelik açısından değerlendirmek gereklidir. Bu şikayeti olan, hamilelikten şüphelenen kadınlar ilişkiden 12 gün ve sonrasında kanda gebelik testi yaptırmalı, yada muayene olmalıdırlar. Gebelik kesesi ultrasonda beklenen adet 7 gün geçtikten sonra görülür. Kan testleri ultrasondan daha erken gebelik tanısı konulmasını sağlar.

Yorum Bırakın

Call Now Button(0312) 287 70 79